Jeskyňáři - Labské pískovce

ÚVOD
-
HISTORIE
-
NAŠE SKUPINA
-
JESKYNĚ
-
HISTORICKÉ PODZEMÍ
-
ODKAZY
-
KONTAKT
-
FÓRUM


 
Výbava do pseudokrasu
Jarda Kukla

Oblečení:
Nejlepším oděvem do jeskyně je kombinéza z odolného materiálu. Většina kombinéz nemá příliš dlouhou životnost. Časté plazení a dření o pískovec (zejména při sestupech úzkými komíny) se neblaze podepíše na každém oděvu. Proto je výhodné používat vyřazené pracovní, u kterých poškození nebolí tolik jako u nových. Méně vhodné jsou pak dvoudílné oděvy. Při plazení se pod ně dostává písek a hlína, při sestupech komíny a šachtami se shrnují a brání v sestupu. Nezřídka se stává, že z vydatnější plazivky pak člověk vylézá s kalhoty u kolen.

Obuv:
Jelikož v jeskyních často musíme sestupovat i stoupat komíny, nebo spárami, jsou důležité vhodné boty, které budou dobré jak pro plazení, tak pro lezení. Nízké boty nejsou příliš vhodné, jelikož se do nich lehce dostane písek a hlína z plazivek, snadněji se mohou také nechtěně vyzout. V praxi se velmi osvědšily staré vyřazené pohorky. Holinky nejsou nutné, protože ve většině pískovcových jeskyní není vodní prostředí.

Helma:
Velmi důležitá pomůcka z hlediska bezpečnosti, zejména při sestupech více osob, kdy hrozí reálná možnost pádu kamení. Při extrémních sestupech však může překážet, proto ji v některých situacích nepoužíváme. Není to však kvůli tomu, že by jsme snad nechtěli, ale kvůli tomu, že to prostě jinak nejde. Musejí být však domluvena přísná pravidla sestupu, kdy se nesmíme vzájemě ohrozit pádem i sebemenších kamenů. Je věcí každého, jak se k otázece používání helmy v jeskyních postaví, ale určitě je důležitá a měla by být součástí povinné výbavy každého jeskyňáře.

Světlo:
Dobám luceren, svíček a ručních baterek už dávno odzvonilo. Při lezení, plazení a sestupech potřebujeme volné ruce. K svícení se tedy bude perfektně hodit čelová lampa řečená čelovka. Dnes jsou k dispozici čelovky s výkonnými LED diodami, které se vyznačují perfektním světelným výkonem a nízkou spotřebou. Naprosto ideální je pak kombinované světlo LED diody/halogenová žárovka, kde LED diodami si svítíme v plazivkách, komorách a místnostech a halogenovým světlem pohodlně prosvítíme dlouhé komíny a šachty. I přes nízkou spotřebu a dlouhou dobu svícení těchto čelovek, je důležité mít sebou záložní zdroj světla.

Ostatní výbava:
Sedák k jištění, různá stoupadla (čím menší, tím lepší), slaňovací osma. Samozřejmostí je dostatečně dlouhé lano (ideální je statické, nebo dinamické určené výhradně pro jeskyňaření), které si při sebemenším podezření na obtížný terén raději necháváme zavěšené. S dalšími věcmi jako např. vysílačky nemám praktické zkušenosti.

Jeskyňáři - Labské pískovce